Monday, March 4, 2024

NATALIE WOOD - MISTERIJA OSTAJE

NATALI VUD (Natalie Zacharenko, July 20, 1938, San Francisco, California, SAD - November 29, 1981 (sa 43 godine), Pacific Ocean, blizu ostrva Santa Catalina, SAD).

 

Smrt Natalie Wood i jeziva misterija iza nje

--- Natalie Wood umrla je kod obale kalifornijskog ostrva Katalina 29. novembra 1981. - ali neki kažu da njeno utapanje možda nije bilo nesrećan slučaj.

Pre nego što je smrt Natalie Wood dovela njen život do tragičnog kraja, bila je glumica nominovana za Oscara i glumila u nekim od najpoznatijih filmova svih vremena. Igrala je u filmu Čudo u 34. ulici kada je imala samo osam godina. Kada je bila tinejdžerka, dobila je prvu nominaciju za Oskara. 

Kritičari i obožavatelji će kasnije reći da je Wood bila simbol žene u tranziciji. Malo je zvezda ikad uspelo preskočiti sa prepreka dečje slave do zrelih uloga na ekranu za odrasle.

Natalie Wood je bila toliko talentovana i voljena da je bila nominovana za tri Oskara pre nego što je napunila 25 godina. Njeno prisustvo pred kamerama koje je bilo veće od života pratilo je sam glamurozni život van ekrana koji je sama sebi napravila.

Zvezda rođena u San Francisku je zaista osvojila Hollywood. Radila je sa američkim legendama kao što su John Ford i Elia Kazan. Njena romantična osvajanja uključivala su i Elvisa Prislija, pre nego što se na kraju venčala s glumcem Robertom Wagnerom, 1957. godine. 

Natalie Wood je živela američki san, iako se on tragično pretvorio u holivudsku noćnu moru. Sve se srušilo tokom sudbonosnog vikenda u južnoj Kaliforniji. 

Igrala je u ukupno 48 filmova, u periodu 1943-1983, kao i u 20 TV filmova i serija. Veoma velika glumačka dostignuća u filmskoj umetnosti!

Neka gatara je majci Natalie Wood rekla da se treba "čuvati tamne vode".

Natalie Wood je imala samo 43 godine kada je njeno telo pronađeno kako pluta uz obalu ostrva Katalina. Na jahti po imenu Splendor bila je prethodne noći sa suprugom Robertom Wagnerom, kolegom glumcem Christopherom Walkenom i kapetanom jahte Dennisom Davernom, i nestala je preko noći. 

 /Jahta Splendor, dan posle tragedije/

Otkriće njenog tela samo je dalo više pitanja nego odgovora. Iako je njena smrt prvobitno bila klasifikovana kao nesreća i "verovatno utapanje u okeanu", smrtovnica Natalie Wood kasnije će biti ažurirana na "davljenje i druge neutvrđene faktore". Njen muž udovac Robert Wagner, koji trenutno ima 94 godine, sada se smatra osobom od sumnje.

Šta se zaista dogodilo na jahti Splendor te noći 1981. ostaje misterija. Određene činjenice, međutim, ostaju alarmantno nepobitne.

--- 











Holivudska priča o uspehu

Natalie Wood je rođena kao Natalia Nikolaevna Zakharenko, 20. jula 1938. godine u San Francisku u Kaliforniji od oca alkoholičara i siromašne majke. Prema Town & Country, rukovodioci studija promenili su ime mlade starlete ubrzo nakon što je počela da glumi.

Njena majka Maria je bila veoma željna da od Wooda napravi hraniteljku i redovno ju je gurala na audicije za uloge, uprkos njenoj mladosti.

Marijin susret s gatarom dok je i sama bila dijete izazvao je zlokobni predosjećaj. Ciganka je rekla da će njeno drugo dete "biti velika lepotica" i slavna, ali da se "čuva tamne vode".

Wood je brzo izrasla u profesionalku, gledajućii ne samo njene glavne uloge, već i sve ostale. Nazvana "Jedno snimanje Natalie", označavajući veliku profesionalnost tokom snimanja, bila je nominovana za Oskara za ulogu u filmu Buntovnik bez razloga, kada je bila tek tinejdžerka. 

 

Ali iza kulisa, njen ljubavni život bio je težak. Wood je imala afere i s režiserom, Nicholasom Rayom, i sa kolegom Dennisom Hopperom. Takođe je izlazila sa zvezdama poput Elvisa Presleya pre nego što je upoznala Roberta Wagnera sa 18 godina. 

 

 

 

Njih dvoje su se venčali 1957, ali su se razveli pet godina kasnije. Vratili su se jedno drugom 1972. godine, ponovo se venčali i dobili kćer.

Iako je Woodova karijera počela da jenjava, glumila je zajedno sa oskarovcem Kristoferom Vokenom u njenom poslednjem filmu - Brainstorm. Njih dvoje su se brzo sprijateljili - sa izvesnom sumnjom da su se I zabavljali.

"Nije bilo kao da su bili ljupki na setu ili nešto slično, ali samo su imali nekakvo zračenje oko sebe, neku struju", rekao je prvi asistent režisera filma, David McGiffert.

Bio je to Vikend zahvalnosti 1981. kada je njihova navodna veza postala problem. Wood i Wagner pozvali su Walkena da se pridruži njihovom jedrenju oko ostrva Katalina - i tada je sve krenulo po zlu.

Smrt Natalie Wood

Nejasno je šta se dogodilo 28. novembra 1981. uveče. Ono što je jasno je da su vlasti pronašle njeno telo sledećeg jutra, kako pluta milju daleko od jahte Splendour. Mali gumeni čamac pronađen je na plaži u blizini.

Izveštaj istražitelja opisuje događaje na sljedeći način: Wood je prva otišla u krevet. Wagner je, nakon što je ostao budan u razgovoru s Vokenom, kasnije otišao da joj se pridruži, ali je primijetio da su i ona i gumeni čamac nestali.

Wood je pronađena utopljena oko 8 sati ujutro sledećeg jutra u flanelskoj spavaćici, donjoj jakni i čarapama. Prema Biografiji, glavni medicinski istražitelj u kancelariji mrtvozornika okruga L.A. objavio je da je njena smrt bila "slučajno utapanje" 30. novembra.

Obdukcija je pokazala da je Natalie Wood imala više modrica na rukama i ogrebotinu na lijevom obrazu. Mrtvozornik je objasnio Woodove modrice kao "površne" i "verovatno zadobivene u trenutku utapanja".

Ali 2011. godine, kapetan Dennis Davern je priznao da je izostavio ključne detalje u vezi sa noćnim događajima. I kako su godine prolazile, njeni voljeni su imali samo više pitanja.

--- 

Kako je Natalie Wood umrla?

Davern je rekao da je vikend bio ispunjen svađama - i da je glavni problem bio očigledan flert između Vokena i Wood.

„Svađa je počela dan ranije“, rekao je Davern. “Napetost je trajala celi vikend. Robert Wagner je bio odavno ljubomoran na Christophera Walkena.”

Davern je rekao da su Wood i Walken proveli sate u baru na ostrvu Catalina pre nego što se Wagner pojavio, dosta besan. Sva četvorica su zatim otišli na večeru u restoran Doug's Harbour Reef, gde su podelili šampanjac, dve boce vina i koktele.

Zaposleni se nisu mogli setiti da li je Wagner ili Walken, ali je jedan od njih u jednom trenutku bacio čašu na zid. Oko 22 sata su se gumenim čamcem vratili u Splendour.

Podaci su se menjali tokom godina. Walken je istražiteljima priznao da su on i Wagner imali "male nesporazume", ali da se to odnosilo na dugotrajno odsustvovanje od deteta zbog snimanja filma. 

 /Wood i Walken, u njenom poslednjem filmu "Brainstrorm"/

Iako je u izveštajima prvobitno stajalo da je svađa utihnula, Davern je 2011. tvrdio drugačije. Rekao je da su svi nastavili piti kada su se vratili na jahtu i da je Wagner bio besan. Navodno je razbio bocu vina o sto i vrisnuo na Vokena: "Da li pokušavaš da spavaš sa mojom ženom?"

Davern se setio da se Walken u tom trenutku povukao u svoju kabinu, "i to je bilo poslednje kad sam ga video." Wagner i Wood su se takođe vratili u svoju sobu kada je usledila vika. Najzlokobnije, Davern je rekao da je kasnije čuo da se borba I svađa nastavlja na palubi - pre nego što je "sve utihnulo".

Kada ih je Davern proverio, video je samo Wagnera, koji je rekao: "Natalie je nestala."

Wagner je rekao Davernu da je potraži, a zatim je rekao da "gumenjak takođe nedostaje". Kapetan je znao da se Natalie "smrtno plaši vode" i sumnjao je da je sama otkačila gumeni čamac.

Takođe je rekao da Wagner nije želeo da upali reflektore na jahti, niti da pozove pomoć - jer nije želeo da skreće pažnju na situaciju.

Ključni svedok, žena Marilyn Wayne, koja je te noći bila u čamcu udaljenom 80 stopa, rekla je šerifovim istražiteljima da su ona i njen dečko čuli neku ženu kako vrišti, oko 23 sata.

"Neka mi neko pomogne, davim se", molilo se, do 23:30.

Njihov poziv kapetanu luke ostao je bez odgovora, a uz zabavu na drugoj jahti u blizini, ovaj par je zaključio da je to možda bila šala. Što se tiče Wagnerovog oklevanja da pozove bilo koga, na kraju jeste - u 1:30 ujutro.

Ovo je, između ostalog, zbunilo Natalinog brata i sestru Lanu.

„Nikada ona ne bi otišla iz čamca tako gola, samo u spavaćici“, rekla je.

Ali upravo tako je pronađeno njeno telo, samo nekoliko sati kasnije. Međutim, istraga se nastavila decenijama, a novi detalji, pitanja i sumnje su se pojavile tek 2018. 


Promene u uzroku smrti Natalie Wood

Slučaj je ponovo otvoren u novembru 2011. nakon što je Davern priznao da je lagao tokom početne istrage i naveo je da je Wagner "odgovoran" za smrt Natalie Wood. Od izveštaja s ranijim bombastičnim naslovima, Wagner je odbio razgovarati s vlastima. Međutim, Walken je u potpunosti sarađivao sa istražiteljima.

Prema BBC-ju, Woodova smrtovnica je kasnije izmenjena sa slučajnog utapanja u "davljenje i neutvrđeni faktori".

Godine 2018, glasnogovornik šerifa Los Angelesa potvrdio je da je slučaj Natalie Wood sada definitivnog zaključka kao "sumnjiva" smrt. I Robert Wagner je zvanično proglašen osobom od sumnje, ali bez dokaza.

“Dok smo istraživali slučaj u poslednjih šest godina pa do sada, mislim da je on postao veoma interesantna osoba”, rekao je poručnik Odela šerifa okruga L.A. John Corina. “Mislim, sada znamo da je on bio poslednja osoba koja je bila s Natalie pre nego što je nestala.”

“Nisam ga video da priča detalje koji se poklapaju sa svim ostalim svedocima u ovom slučaju”, dodao je. “Mislim da je on stalno... malo je menjao – svoju priču... i njegova verzija događaja se jednostavno ne poklapa.”

Istražitelji su više puta pokušavali da razgovaraju s njim, ali bezuspešno.

“Voleli bismo razgovarati s Robertom Wagnerom”, rekla je Corina. “Odbio je da razgovara s nama... Nikada ga ne možemo naterati da razgovara s nama. On ima pravo i ne mora da razgovara sa nama ako to ne želi.”

Incident je nedavno istražen u HBO-ovom dokumentarcu What Remains Behind.

Voken nije javno govorio o događajima te noći, ali izgleda da veruje da je to ipak bio nesrećan slučaj.

„Svako ko je tamo video logistiku — jahte, noći, gde smo bili, da je padala kiša — i znao bi tačno šta se dogodilo“, rekao je Voken u intervjuu iz 1997. godine.

„Čuješ o stvarima koje se dešavaju ljudima – okliznu se u kadi, padnu niz stepenice, siđu sa ivičnjaka u Londonu jer misle da su automobili naišli na drugu stranu – i tako umru.”

U međuvremenu, Corina tvrdi da tragedija verovatno nije bila slučajna.

Rekao je: "Nekako se našla u vodi, ali mislim da nije sama ušla u vodu."

Na kraju, odbijanje Roberta Wagnera da u mnogim stvarima sarađuje je legalno i može jednostavno proizaći iz želje da se tragedija ne ponovi. Smrt Natalie Wood možda je uzrokovana namerno, ali istina je da to verovatno nikada nećemo znati sa sigurnošću.

/Napisao: Marco Margaritoff, adaptacija teksta: Darko/ 

 


"THE MISFITS" 1961 - TUŽNE SUDBINE GLAVNIH GLUMACA



The Misfits (Neprilagođeni) je američki savremeni vestern film iz 1961. po scenariju Arthura Millera, u režiji Johna Hustona, a glavne uloge tumače Clark Gable, Marilyn Monroe i Montgomery Clift. U sporednoj glumačkoj ekipi su Thelma Ritter i Eli Wallach. Scenario je prilagođen od strane Millera, iz njegove istoimene kratke priče objavljene u časopisu Esquire u oktobru 1957. 

The Misfits je bio poslednji dovršeni film za Clarka Gablea i Marilyn Monroe. Za Gablea, film je objavljen posthumno, dok je Monroe umrla u augustu 1962. nakon realizacije filma.

Marilyn Monroe (Norma Jeane Mortenson; June 1, 1926 – August 4, 1962) 

Clark Gable (William Clark Gable; February 1, 1901– November 16, 1960)  

► "Neprilagođeni" je pre svega ostao zapamćen kao poslednji film i Merilin Monro, koja je preminula u avgustu 1962, i Klarka Gebla koji, podlegavši srčanom udaru u novembru 1960, nije ni dočekao početak prikazivanja filma. Prema rečima njegovih prijatelja, srčani udar je usledio zbog toga što je on u kratkom vremenu smršavio čak 20 kilograma, da bi bio vješt u izvođenju akcijskih scena i da bi dobro izgledao pored Merilinke. Gable je za potrebe filma osobno izvodio sve kaskaderske scene, a reč je o vrlo sugestivno režiranom delu dobrog depresivnog izražaja, britkih dijaloga, suptilne karakterizacije likova, izvrsne fotografije oskarovca Russella Mettyja (Imitacija životaSpartak) i jasne poruke o završetku mitskog američkog razdoblja.

Takođe, snimanje su neprestano pratili problemi M. Monro sa sedativima, odnosno alkoholizam M. Klifta, baš kao i sukobi među glavnim glumcima, pa je produkcija filma nekoliko puta prekidana i jedva dovršena.

Ni brak Artura Milera sa Merilin Monro nije izdržao probleme narušenih odnosa, te su se slavni supružnici razveli samo desetak dana uoči svečane premijere ovog filma, 1961. godine. Tako se metafora o "neprilagođenim" ljudima i konjima na filmskom platnu poistovetila sa stvarnim osobama i okolnostima, postavivši Hjustonov film u pravi simbol jednog vremena i prostora, i onog o kojem govori introspektivni Milerov scenario, i onog čiji su glavni junaci ekstrovertirane holivudske zvezde. ◄

  

**********************

Saturday, March 2, 2024

GLENN FORD - CRTICE IZ ŽIVOTA

Gwyllyn Samuel Newton Ford ►(1. maja 1916. u Sainte-Christine-d'Auvergne, Quebec, Kanada  – 30. avgusta 2006. (90 godina) u Beverly Hills, Kalifornija, SAD)◄, poznat kao Glenn Ford, bio je kanadsko-američki glumac.

Glumio je u više u 105 filmova i TV serija, u periodu 1937-1991. godine.






Lični život

Fordova prva supruga bila je glumica i plesačica Eleanor Powell (1943–1959), s kojom je dobio svoje jedino dijete, glumca Petera Forda (rođen 1945). Par se jednom pojavio zajedno na ekranu u kratkom filmu snimljenom 1950-ih pod nazivom Imajte vjere u našu djecu. Kada su se vjenčali, Powell je bio poznatiji od Forda. Razveli su se 1959.

Ford nije ostao u dobrim odnosima sa svojim bivšim suprugama. Bio je ozloglašeni ženskaroš koji je imao afere sa mnogim svojim vodećim damama, uključujući Ritu Hejvort, Mariju Šel, Džeraldin Bruks, Stelu Stivens, Gloriju Grejem, Džin Tirni, Evu Gabor i Barbaru Stenvik. Imao je vezu za jednu noć sa Marilyn Monroe 1962. godine i vezu sa Joan Crawford početkom 1940-ih.

Ford je izlazio s Christiane Schmidtmer, Lindom Christian i Vikki Dougan sredinom 1960-ih, a imao je i veze sa Judy Garland, Connie Stevens, Suzanne Pleshette, Rhonda Fleming, Robertom Collins, Susie Lund, Terry Moore, Angie Dickinson, Debbie Jill Reynolds, St. John, Brigitte Bardot i Loretta Young. Međutim, kasnije se oženio glumicom Kathryn Hays (1966–1969); kasnije će uslijediti brakovi sa Cynthiom Hayward (1977–1984) i Jeanne Baus (1993–1994). Međutim, sva četiri braka okončana su razvodom. 

Takođe je imao dugogodišnju vezu sa glumicom Hope Lange početkom 1960-ih. Prema knjizi njegovog sina Petera Forda Glenn Ford: Život (2011), Ford je imao afere sa 146 glumica, a sve su dokumentovane u njegovim ličnim dnevnicima, uključujući 40-godišnju aferu s Ritom Hayworth koja je počela tokom snimanja filma Gilda 1945. Njihova afera je nastavljena tokom snimanja njihovog filma iz 1948. The Loves of Carmen. 

Ford je takođe bio veren za Debru Moris 1980-ih i Karen Džonson početkom 1990-ih.

Godine 1960. Ford se preselio u kuću pored Hayworthove rezidencije na Beverly Hillsu, i nastavili su svoju vezu dugi niz godina do ranih 1980-ih. 

Fordovu aferu sa striptizetom i kultnom glumicom Liz Renay, zapisala ona u knjizi iz 1991. godine My First 2,000 Men. Ona je Forda uvrstila među svojih pet najboljih ljubavnika. 

Ford je takođe dokumentovao svoje brojne veze snimajući svaki telefonski razgovor sa svim svojim ljubavnicima i prijateljima slavnih tokom 40 godina. Na ovim snimcima su predsjednici Richard Nixon i Ronald Reagan, kao i Rita Hayworth, Frank Sinatra, William Holden, John Wayne, Cary Grant, Ava Gardner, Gregory Peck, James Mason, Lucille Ball, James Stewart, Henry Fonda, Angie Dickinson, Joan Crawford, Bette Davis, Charlton Heston i Debbie Reynolds. Ford je instalirao sistem za snimanje kako bi prisluškivao razgovore svoje prve supruge Eleanor Powell, bojeći se da će ona otkriti njegovu serijsku prevaru i ostaviti ga. Razvela se od njega 1959. godine zbog preljube i psihičke okrutnosti.

Na vrhuncu svoje zvijezde, Glenn Ford je podržavao Demokratsku stranku. Podržavao je Franklina D. Roosevelta 1940-ih, Adlaia Stevensona II 1956. i Johna F. Kennedyja 1960. Ford je kasnije svoju podršku prebacio na Republikansku stranku. Vodio je kampanju za svog starog prijatelja i kolege glumca Ronalda Reagana na predsjedničkim izborima 1980. i 1984. godine.

U maju 1980. Ford je pokušao kupiti Atlanta Flames iz Nacionalne hokejaške lige, s namjerom da zadrži tim u gradu. Bio je spreman da parira ponudi od 14 miliona dolara koju su dali Byron i Daryl Seaman, ali ga je nadmašila investiciona grupa koju je predvodio Nelson Skalbania, a koja je uključivala i braću Seaman. Grupa je kupila franšizu za 16 miliona dolara 23. maja i na kraju je preselila u Kalgari. 

Ford je živio na Beverly Hillsu u Kaliforniji, gdje je ilegalno uzgajao 140 rasnih leghorn pilića, sve dok ga nije zaustavila policijska uprava Beverly Hillsa.

--------

Smrt

Ford se povukao iz glume 1991. godine sa 75 godina, zbog problema sa srcem i cirkulacijom. Pretrpeo je niz manjih moždanih udara zbog kojih je bio slabog zdravlja u godinama koje su prethodile njegovoj smrti. Umro je u svojoj kući na Beverli Hilsu 30. avgusta 2006. godine u 90. godini.

/Izvor: Wikipedia/